Şartname

İSTEK OKULLARI TÜRKİYE 3. ZEKA OYUNLARI ŞARTNAMESİ

KONU: Türkiye Zeka Oyunları

AMAÇ : Öğrencilerin zekâ gelişimine katkıda bulunmak, öğrencilerin analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak, Seçmeli Zeka Oyunları dersinde öğrendiklerini tekrar etme imkânı sunmak.

KATEGORİ: Türkiye sınırları içerisinde bulunan, MEB’e bağlı resmi ve özel Anadolu ve Fen  liseleri ve dengi okulları, Lise Hazırlık, 9, 10, 11, ve 12. Sınıf öğrencileri.

 

ŞARTNAME

1) Türkiye Zeka Oyunları, Türkiye genelinde bütün Lise Hazırlık, 9, 10, 11, ve 12. Sınıf öğrencilerine açıktır.

2) Türkiye Zeka Oyunları, Eleme ve Finaller şeklinde iki etapta düzenlenecektir.

3) Eleme Etabı online olarak www.turkiyezekaoyunlari.com adresinde, 11-17 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek, kendi ilinde (okulun bulunduğu il) en iyi dereceleri (puan ve süre) alan öğrenciler Mart ayında yapılacak olan Finallere davet edilecektir. Öğrencinin okuduğu okulun bulunduğu il, yarışmaya katılım gösterilen il olarak kabul edilir. Başvuruda okulun bulunduğu il ile katılım gösterilen il farklı ise, yarışmacının okulunun bulunduğu ilden katıldığı kabul edilecektir.

4) Her ilden belli sayıda öğrenci seçileceğinden, her ilin nüfusuna göre katılımcı sayısı kotası belirlenecektir.

5) Yeni katılımcılara derece elde etme şansı doğması, fırsat eşitliği sağlanması ve farklı öğrencilerin ödüllendirilebilmesi adına; herhangi bir yarışmacı, Türkiye Zeka Oyunlarında kategori ve genel sıralamada en az 4 ve daha fazla sayıda ilk 3 dereceyi elde etmiş ise yarışmaya bir daha katılamaz.

6) Eleme Etabı online, süre sınırlı olarak, sistem 7 gün açık kalacak şekilde düzenlenecektir. Duyuru aşamasında, katılımcı öğrencilerin Türkiye Zeka Oyunları sitesine kayıt olması sağlanacak, akabinde de soruların yayınlanması ve cevaplarının alınması bu site üzerinden gerçekleştirilecektir.

7) Türkiye Zeka Oyunlarına kayıt esnasında öğrenciden, ad-soyad, danışman öğretmen adı-soyadı, okul ismi, sınıfı, okul müdürü e-postası, veli adı soyadı, telefonu ve e-postası bilgileri istenecektir. Buradaki amaç eleme kısmında başarılı olan öğrencilerin, sağlıklı bir şekilde bir sonraki aşamaya davet edilmesidir.

8) İki etapta öğrencilerin karşısına çıkan bütün zeka oyunları türleri, MEB’in Ortaokullar için uyguladığı Seçmeli Zeka Oyunları Müfredatı içerisinde yer alan veya öğrencilerin analitik becerilerini, muhakeme güçlerini ölçen türlerden oluşacaktır.

9) Eleme etabı sonrasında, bir hafta içerisinde bütün sonuçlar, il bazlı olarak Türkiye Zeka Oyunları web sitesinde online duyurulacak, devam eden günlerde de kazananların Final Etabına kayıt süreci başlayacaktır.

10) Sonuçlar her il için, ilin kotasına göre, asil ve yedekler olarak katılımcılara sitede yayınlanan sonuçlar üzerinden gösterilecektir.

11) Kesin olmayan sonuçlar 18 Şubat 2019 tarihinde yayınlanacaktır. 19-20 Şubat 2019 tarihleri arasında itiraz süresi kullanılacaktır. 25 Şubat 2019 tarihinde kesin sonuçlar açıklanacaktır.

12) 26 Şubat-1 Mart 2019 tarihleri arasında asil listede yer alanların kaydı gerçekleştirilecek, ulaşılamayan katılımcıların yerine yedek listede yer alan katılımcılar sırayla davet edileceklerdir.

13) Asil Liste’de yer alan bir katılımcıya ulaşılamaması durumunda, toplamda 3 defa, farklı günlerde arama yapılacak; e-posta yoluyla bildirimde bulunulacaktır. Asil listede yer alanlar için belirlenen kayıt döneminde katılımcıya ulaşılamamışsa, süre bitiminde yedek listeye geçilecektir.

14) Yarışma Etabı İstanbul Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı 26 Ağustos Yerleşkesi’nde, 21-22-23 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecektir.

15) Taslak Program: 21 MART 2019 PERŞEMBE 10.00-14.00 Kampüse giriş (en geç) 15.00 Toplu fotoğraf çekimi 15.30-17.00 Üniversite Tanıtımı / Bölüm ziyaretleri 17.00-19.00 Serbest zaman 19.00-20.00 Yemek 20.30 Açılış ve Yönerge Soru Cevap Toplantısı 22 MART 2019 CUMA 08.30-09.30 Kahvaltı 10.00-12.30 Bireysel Yarışmalar 12.30-13.45 Öğle Yemeği 14.00-18.00 Bireysel Yarışmalar 19.00 Akşam Yemeği 20.30 İstanbul Turu 23 MART 2019 CUMARTESİ 08.30-09.30 Kahvaltı 10.00-12.30 Finaller 12.30-13.45 Kokteyl 14.00 Kapanış ve Ödül Töreni ÖNEMLİ NOT: Program içeriği ve saatleri gerekli görülmesi durumunda Türkiye Zeka Oyunları Komitesi tarafından değiştirilebilir.

16) 21-22-23 Mart 2019 tarihleri arasında yarışmacıların konaklama, yeme, içme ihtiyaçları İSTEK Okulları ve Yeditepe Üniversitesi tarafından karşılanacaktır.

17) 21-22-23 Mart 2019 tarihleri arasındaki yarışma etabına İstanbul dışındaki şehirlerden gelecek öğrencilerin gidiş-dönüş ulaşım bedeli, her şehir için belirlenen fiyat kotası dahilinde İSTEK Okulları tarafından karşılanacaktır. Kotayı aşan tutar katılımcı tarafından karşılanacaktır. İSTEK Okulları tarafından ödenecek ulaşım bedeli, sadece öğrenciler için geçerlidir; öğrencilere eşlik eden danışman veya veli için geçerli değildir. Öğrencilerin ulaşım bedelini alabilmesi için, yarışma etabında biletlerinin aslını, ilgili görevliye teslim etmesi gerekmektedir. Biletin aslını teslim edemeyen öğrencilere ödeme yapılamayacaktır. Bölgelere göre öğrenciye ödenecek ulaşım bedelleri, asil listelerin açıklanmasının ardından web sitesinde duyurulacaktır.

18) Organizasyonda yaşanabilecek aksaklıkları gidermek amacıyla; finallere katılmak üzere kesinleşen listede yer alan öğrenciler ile danışman öğretmen/velilerinin, en geç 11 Mart 2019 Çarşamba gününe kadar, İstanbul’a hangi yolla gelecekleri, geliş-dönüş tarihleri ve saatleri bilgilerini bildirmeleri gerekmektedir. İstanbul’a şehir dışından gelecek katılımcılar için servis organizasyonu yapılırken belirtilen tarih ve saat bilgileri esas alınacaktır. İstanbul’dan ayrılacak katılımcılar için servis organizasyonu sadece etkinliğin bittiği saat itibariyle (ödül töreni sonrası) yapılacak ve belirtilen güzergah/istasyonlar dışında bir ayarlama olmayacaktır. İstenilen bilgileri zamanında, eksiksiz ve doğru bildirmeyen katılımcıların ulaşımından TZO Komitesi sorumlu değildir.

19) Programa katılan okulların müdürleri öğrencilerin katılımından ve MEB ya da veli izinlerinin alınmasından sorumludur.

20) Yarışma etabına katılacak öğrencilerin, öğrenci belgelerini e-posta yoluyla ibraz etmeleri gerekmektedir.

21) 11 Mart 2019 Pazartesi günü, yarışma sitesi üzerinden, pdf dokümanı olarak, yarışma etabında katılımcıların karşılaşacağı oyun türleriyle ilgili bir yönerge dosyası yayınlanacak, böylece İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye Zeka Oyunları öncesinde, katılımcıların türlere daha aşina olması, yarışma salon, bölüm, final kurallarını öğrenmesi sağlanacaktır.

22) 21-22-23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Türkiye Zeka Oyunları final etabının bütün kuralları, 8 Mart'ta yayınlanacak olan Yönerge kitapçığında, bütün katılımcılara duyurulacaktır.

23) Yarışma Etabı 21-22-23 Mart tarihlerinde, kategoriler ve final olmak üzere düzenlenecektir. Türkiye Zeka Oyunları; Kelime Oyunları, Matematiksel Oyunlar, Mekanik Oyunlar, Görsel Oyunlar ve Genel olmak üzere 5 kategoride gerçekleşecektir. Her kategoride ilk üçe girenlere madalya ve çeşitli ödüller verilecek; finaller ise genel sıralamada ilk 10’da yer alan katılımcılar arasında yapılacaktır. Buradaki amaç, farklı yetenekleri olan çocuklara ödüller vermek, onları teşvik etmektir.

24) ÖDÜLLER: Türkiye Zeka Oyunları’nın sonunda ilk üç sırada yer alan yarışmacılar sırasıyla: 7000 TL – 5000 TL – 3000 TL’lik ödülleri kazanmaya hak kazanacaktır. Para ödülleri, İSTEK İstanbul Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından karşılanacaktır.

25) KATEGORİ ÖDÜLLERİ: Türkiye Zeka Oyunları boyunca 5 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalarda, her kategoride ilk üçe giren yarışmacılar sırasıyla: 2500 TL, 1500 TL ve 1000 TL ödül kazanacaklardır. Para ödülleri, İSTEK İstanbul Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından karşılanacaktır.

26) Her katılımcı kendisi dışında en fazla 1 kişiyle Yarışma Etabı’na katılabilir. Bu bir kişi katılımcının öğretmeni ya da velisi olabilir.

27) KONAKLAMA : Yarışmaya katılacak kız öğrenci ve bayan danışman/öğretmenler, Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesi’nde bulunan kız öğrenci yurtlarında; yarışmaya katılacak erkek öğrenci ve erkek danışman/öğretmenler, Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesi’nde bulunan erkek öğrenci yurtlarında konaklayacaklardır. Öğrenciler ve danışmanlar ayrı odalarda konaklayacaktır. Konaklama listeleri organizasyon komitesi tarafından, katılımcıların 2-3 kişilik odalarda karma olarak (farklı okul/il) konaklayacağı şekilde hazırlanacaktır. Aynı okuldan katılan öğrenciler aynı odada konaklayamayabilir. Aynı durum danışman öğretmenler/veliler için de geçerli olup, özellikle eşli katılımlar olursa aynı odada konaklamak söz konusu değildir. Tüm katılımcılar, giriş sırasında kendilerine yazılı olarak verilecek konaklama kurallarına uymak zorundadır.

28) Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri Yeditepe Üniversitesi tarafından belirlenen yemekhanelerde yenilecektir.

29) Türkiye Zeka Oyunlarında yer alan bütün oyunlar, tasarımlar İSTEK Okulları’na aittir.

30) Türkiye 3. Zeka Oyunları olarak anılacak olan bu etkinliğin isim hakkı saklıdır.

31) Türkiye Zeka Oyunları MEB’in onayı ve izni ile düzenlenecektir.

32) Eleme Etabı’na kadar yurt genelinde Türkiye Zeka Oyunları’nın tanıtılması adına basılı ve görsel medyada duyurular yayımlanacak; yurt genelinde resmi ve özel liselerde seminerler düzenlenecektir. Amaç lise öğrencilerinin zeka oyunları ve Türkiye Zeka Oyunları ile ilgili farkındalıklarını artırmak ve katılıma teşvik etmektir.

33) Organizasyona katılmış her birey, bu kuralları kabul etmiş sayılır.

 

SÜRE

Eleme Etabı 11-17 Şubat 2019

Yarışma Etabı 21-22-23 Mart 2019

 

TÜRKİYE ZEKA OYUNLARI KURULU

Serkan Yürekli / Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Komite Üyesi

Özgür Yöntem / İSTEK Acıbadem Okulları Fen Lisesi Müdürü

Engin İnkaya / İSTEK Atanur Oğuz Okulları Fen Lisesi Müdürü

Aydın Karabaş / İSTEK Bilge Kağan Okulları Fen Lisesi Müdürü

Serap Parmaksızoğlu / İSTEK Belde Okulları Fen Lisesi Müdürü

Gülseren Bektaş / İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları Fen Lisesi Müdürü

Ferahnaz Eroğlu / İSTEK Kemal Atatürk Okulları Fen Lisesi Müdürü

Özlem İstanbullu / İSTEK Uluğbey Okulları Fen Lisesi Müdürü

 

ÖDÜLLER

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü olarak madalya ve para ödülü, tüm katılımcılara sertifika verilecektir.

 

ÖDÜL TÖRENİ

23 Mart 2019 tarihinde Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonunda, kurum ve MEB yöneticilerinin katılımıyla yapılacaktır. Ödül törenine yarışmaya katılan öğrenciler, velileri, öğretmenleri ve isteyen okul müdürleri katılabilecektir.

 

İSTEK Okulları Genel Müdürlüğü

Acıbadem Mah. Bağ Sok. No: 8 Kadıköy

İSTEK Okulları Genel Müdürlüğü: 0216 326 34 15

Yeditepe Üniversitesi: 0216 578 00 00

bilgi@turkiyezekaoyunlari.com

TZO 2019 Finalistler